Press "Enter" to skip to content

Women in Technology Writer

Kraków, PL

Nie bój się pytać o pomoc.

Kiedy chcesz osiągnąć swój cel, zwykle znajduje się on w obcym obszarze, gdzie trzeba się czegoś nowego nauczyć. W drodze do celu spotkają Cię też przeciwności losu. Dlatego też z osiągnięciem celu związane jest wyzwanie 😃
Ciężko pracujesz, szukasz informacji w internecie, godzinami tworzysz swój projekt. Możesz do wszystkiego, co sobie założyłaś, dojść sama. Ale żyjemy w czasach, kiedy nie musisz.
Znajdowanie odpowiedzi to część procesu nauki, rozwoju. Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie lub utknęłaś i nie robisz postępów, porozmawiaj z kimś o tym. Pytaj osoby z pracy i znajomych, i sama dziel się z nimi swoim doświadczeniem. Bardzo szybko przekonasz się, że to łatwo przychodzi i nic nie kosztuje.
Nie bój się publicznych wypowiedzi
Wstydzisz się zadawać pytania do prezentacji na konferencjach, a sama myśl o wypowiedzeniu się na głos powoduje u Ciebie przyspieszonie bicie serca? To normalne i nie zniechęcaj się przez to.
Najczęściej przyczynami tego stanu są: paraliżujący strach przed wyśmianiem i oceną innych ludzi, strach przed popełnieniem błędu w obecności innych oraz strach przed ujawnieniem swojej niewiedzy. I ten strach trzeba opanować.
Boisz się, że ktoś wytknie Ci błędy? Przyznanie się do błędu to pierwszy krok do wyjścia z niego. Błędy zawsze będziemy popełniać i jeśli ktoś ma problem z akceptacją tego faktu, to jest to jego problem, i warto mu to oznajmić. Odwagi!
Nie będziesz mieć szansy na uzyskanie odpowiedzi, jeśli nie zadasz pytania. Najtrudniejszy jest pierwszy raz, każdy kolejny przychodzi łatwiej 🙂
Głos ma każdy, nie tylko znawca tematu i warto o tym publicznie przypominać. Pytań nie zadaje się po to, by pochwalić się swoją wiedzą, lecz by ją zdobyć. Pamiętaj, że kto pyta, nie błądzi.
Jest bardzo prawdopodobne, że Twoje pytanie chce zadać również ktoś inny na sali, ale ma ten sam problem, co Ty. Spróbuj swoich sił zabierając głos. Wyjdź ze strefy komfortu, a zdobędziesz doświadczenie, które ułatwi Ci dalsze kroki w osiągnięciu celu. I gwarantuję, że poczujesz się bardziej dumna z siebie niż zawstydzona 🙂
Poszukaj mentora
Niezależnie od Twojego celu na pewno są na świecie, i prawdopodobnie w Twoim zasięgu, osoby które przeszły już ściężkę, którą Ty sobie wyznaczyłaś. Musieli oni pokonać przeciwności, z którymi ty aktualnie podjęłaś walkę. Pytając ich o radę zyskasz odpowiedzi i zaoszczędzisz czas.
Jak znaleźć mentora? Dla chcącego, nic trudnego. Przygotuj listę osób. Na początku mogą na niej znajdować się osoby najlepsze w swojej dziedzinie, z którymi ciężko będzie Ci się skontaktować lub do nich dotrzeć. Nie przejmuj się tym. Podejmij podróż do nich małymi krokami. Zastanów się, co byś zrobiła, gdybyś w końcu miała możliwość porozmawiać z tymi osobami. Jakie pytania byś im zadała i czy odpowiedzi na te pytania pomogłyby Ci w dojściu do celu. A potem rozejrzyj się wśród swoich znajomych i znajomych znajomych – może znajdzie się w śród nich ktoś, kto udzieliłby Ci pomocy? Nie zaszkodzi spróbować, prawda?
Pamiętaj jednak, zanim skontaktujesz się z osobą, od której oczekujesz pomocy, określ dokładnie, jaka ma to być pomoc i przygotuj listę pytań. Nie zapomnij również o przedstawieniu Twojego motywu i wartości uzyskanej pomocy. Ludzie lubią pomagać innym, jeśli ktoś docenia ich pomoc.
Powodzenia 🙂

Natalia Stanko; 5 Apr 2016; http://womenintechnology.pl/2016/04/wyzwanie-women-in-technology-nie-boj-sie-pytac-o-pomoc/